Blog


İMECE Nedir ?

İMECE Nedir ?

İmece, bir köy ya da köy topluluğunda işlerin gönüllü ya da zorunlu olarak el birliğiyle yapılması anlamına gelir. Köyün bir sorunu giderilmeye karar verilmişse köyde bulunan her hane iş gücüne destek olur. Eğer para toplanacaksa yine her hane maddi gücü elverdiğince para desteğinde bulunarak gereken miktarın toplanmasına yardımcı olur.

Genellikle kırsal yerleşim bölgelerinde uygulanan imece yöntemiyle hem topluluğun hem de sırasıyla hanelerin ihtiyaçları birlikte giderilmeye çalışılır. Yazılı olmayan hukuk kurallarına dayalı imece, köy ve kasaba gibi yerleşim bölgelerinde pek çok ihtiyacı karşılayan, dayanışmaya dayalı bir örgütlenme türüdür.

İmece usulü yapılan işlerin bir kısmını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Köyün kanalizasyonunun yapılması.
 • Köyün merasının temizlenmesi.
 • Düğün yerlerinin kurulması.
 • Okul inşaatı.
 • Cami inşaatı.
 • Okulun yakacağının toplanması.
 • Köyün korusundan ağaç kesilmesi.
 • Köy fırınının temizlenmesi.
 • Hayır işlerinde gereken ortak çalışma.
 • Düğünlerde sandalye, güğüm, kazan gibi eşyaların gereksinimi karşılamak.
 • Köye misafir gelmişse ağırlamak.
 • Köylerde hep birlikte yapılan işler.

İmece kültürü geçmişe, kırsala aitmiş gibi görünse de aslında dayanışmanın, sorunları elbirliği ile çözmenin yeri ve zamanı olmaz. İnsanlar nerede ya da hangi zamanda yaşıyor olurlarsa olsunlar eksikliklerini, ihtiyaçlarını omuz omuza verdiklerinde çok daha kolay şekilde çözebilirler. İMECE Tasarruf, tam da bu fikirden hareketle doğmuştur: Sorunlarımızın niteliği değişse de çözümün birlikten geleceğine inanan 9 iş insanı ve toplumun geniş tabanına yayılmış yüzlerce ortağıyla imece kültürünü şehir yaşamına en etkili şekilde taşımayı amaçlamaktadır.

Faiz ve diğer ağır ödeme koşullarına mahkûm olmadan ev, araç ve iş yeri ihtiyaçlarınız için tasarruf finans hizmeti sağlayan İMECE, hayallerine kavuşmak isteyen herkesin birlik ve dayanışma noktasıdır.  İMECE Tasarruf ve Dayanışma Sistemi; faiz, peşinat, kefil derdi olmadan, en hızlı ve en güvenli şekilde katılımcılarını tasarruflarıyla buluşturarak hem insanımıza hem ülkemize daha iyi bir yaşam, daha iyi bir gelecek sunmaya devam etmektedir.

16400 Finansal İmeceleşme, Genel, 20.10.2022

En Çok Okunanlar
İMECE Nedir ?

İmece, bir köy ya da köy topluluğunda işlerin gönüllü ya da zorunlu olarak el birliğiyle yapılması anlamına gelir. Köyün bir sorunu gide ..

20.10.2022 16401 Oku

8 Adımda Tasarruf Etmek

Tasarruf etmek kulağa hoş gelse de iş uygulamaya geldiğinde birçoğumuz zorlanırız. Para harcamak, canımızın istediğini satın almak, isted ..

16.02.2023 2254 Oku

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

ALT GELİR GRUBU BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin; • T.C. vatandaşı olması, • Projeni ..

13.11.2022 2074 Oku

İMECE MÜSİAD EXPO 2022'de Yerini Aldı!

Bir Anadolu geleneği olan imece anlayışını, finansal dayanışmaya dönüştüren ve müşterilerine ‘faizsiz, peşinatsız, kefilsiz tasarruf ..

14.11.2022 1991 Oku

Finansal İmeceleşme Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Bu sistemi tercih edenler, istediği şehirden, istediği ev, araç ya da iş yerini avantajlı bir şekilde satın alabiliyor. Hangi evi ya da aracı ..

01.11.2022 1975 Oku

Sağlıklı Yaşam Detoksları İçin Özel Tarifler

Detoks yöntemleri genel olarak hızlı zayıflama için tercih edilse de sağlıklı kalmak ve metabolizmayı desteklemek için de vazgeçilmezler ar ..

12.12.2022 1953 Oku

Tasarrufun Yeni Merkezi İMECE İlk Şubesiyle Esenyurt'ta!

Faizsiz tasarruf ve dayanışma sistemine yeni bir soluk getiren İMECE Tasarruf Finansman A.Ş. Türkiye'de ve İstanbul’daki ilk şubesini Ese ..

14.11.2022 1918 Oku

Formu Doldurun Biz Arayalım