Blog


İş Yemekleri ve Davetlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

İş Yemekleri ve Davetlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çalışma hayatımızın içinde yemek yemek çoğu zaman hızlıca geçiştirilen öğünlerden ibaret olsa da kimi zaman başlı başına bir seremoniye dönüşebiliyor. Özellikle yemekli iş toplantıları ve davetlerde iyi ve düzgün yemek yemek, zerafete dikkat etmek, yemekleri bilmek, sohbet edilecek konulara dikkat etmek ekstra önem kazanıyor.

Bir yemeği asla sadece bir iş yemeği olarak görülmemelidir.  Yemek sırasındaki davranışlarınız, görgü kuralları ve zerafete dikkat etmek yemeğin bütün havasını değiştirirken, karşı tarafın hakkınızda edindiği intibaları büyük ölçüde etkileyebilir. İş yemeklerinde ve davetlerde  sizlere yardımcı olabilecek birkaç öneriyle karşınızdayız...

 1. Restauranta rezervasyon ile gidilmeli, yer bulamama riskine girilmemeli, tedbirli bir görüntü verilmeli.
 2. Restauranta araç ile geliniyorsa ve mekanın vale hizmeti varsa, araç mutlaka valeye verilmelidir. Uzak bir yere parkedip yürümek profesyonel değildir.
 3. Davet sahibi henüz gelmemişse masaya oturmamak gerekir. Davet eden taraf sizseniz oturma planı ayarlamasını da siz yapmalısınız.
 4. Bazı mekanlarda sunulan ısıtılmış veya soğuk ıslak havlular sadece el ve biraz yüz silmek içindir, bornoz gibi kullanmamak kulak arkalarına kadar silmemek gerekir.
 5. Yemek yerken karşınızdaki kişiyle göz teması kurmanız gerekir bu durum iletişimi güçlendirmek açısından önemlidir.
 6. Kişisel ordövr tabağı dışında masaya getirilen zeytinyağı, ekmek vs gibi aperatiflere çok yoğunlaşmak ciddi prestij kaybına yol açabilir. Aperatiflere hiç dokunmamak, mümkünse onlar yokmuş gibi davranmak tercih edilendir.
 7. Sipariş verirken mönü hakkında hakimiyeti göstermek, hatta bazen mönüye bakmadan sipariş vermek prestij sebebidir.
 8. Çorba sipariş edilmişse az istenmeli, mümkünse özgün bir çorba sipariş edilmelidir. Çorba içerken kaşık ısırılmamalı, yüksek ses çıkarılmamalı, kaşığa üfürerek çorba soğutmamalıdır.
 9. Misafirler yemeğe başlamadan masadakilere dair herhangi bir aksiyon alınmaz.
 10. Tabakta yer alan her şeyi yemek, hatta tabağı sıyırmak, tabağa ekmek banmak, ekmek ile ağız silmek bazı iş çevrelerince ırgatlık olarak yorumlanmaktadır.
 11. Yemek bitiminde tatlı ile mutlaka filtre kahve ya da sade Türk kahvesi tercih edilir. Çay profesyonel olmadığı için önerilmez.
 12. Hesabı davet edenin ödemesi uygundur. Hesap çok nazik ve dikkat çekmeden istenir. Fiş fatura istenirken ve bahşiş bırakılırken masadakilerin gözüne sokulmaz.
 13. Mekan çıkışında vale ücretini de davet edenin önceden ödemiş olması büyük puan toplar. Ancak buna rağmen misafirin vale ekibine bahşiş vermesi de iş dünyasındaki prestijini arttırır.
 14. Yemeğiniz tamamlandıktan sonrasında el sıkarak vedalaşın ve iş yerinize dönmenizin akabinde, ilgili firma ya da kişiye mutlaka teşekkür mesajı gönderin.

3538 17.01.2023

En Çok Okunanlar
İMECE Nedir ?

İmece, bir köy ya da köy topluluğunda işlerin gönüllü ya da zorunlu olarak el birliğiyle yapılması anlamına gelir. Köyün bir sorunu gide ..

20.10.2022 28898 Oku

8 Adımda Tasarruf Etmek

Tasarruf etmek kulağa hoş gelse de iş uygulamaya geldiğinde birçoğumuz zorlanırız. Para harcamak, canımızın istediğini satın almak, isted ..

16.02.2023 12571 Oku

Orkide Bakımında Püf Noktalar Nelerdir?

Orkideler, hem zarif görünüşleri hem de yıl boyunca çiçekli kalan yapıları sayesinde her daim ev ve ofislerimizin vazgeçilmez bitkileri aras ..

14.11.2022 8630 Oku

Dünya Mutfağında Bugün 'Fransa'

Fransız mutfağı, köklü ve prestijli tarifleriyle dünya mutfakları arasındaki öncülerden biri. Orta Çağ’a dek uzanan geçmişi, ünlü ş ..

14.11.2022 5289 Oku

Glutensiz Beslenmeye Nasıl Başlanır?

Gluteni tamamen hayatımızdan çıkarmak sanıldığı kadar zor değil. Ancak bunun için sağlıklı ve düzenli bir beslenme planı oluşturmak ş ..

14.11.2022 3646 Oku

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

ALT GELİR GRUBU BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin; • T.C. vatandaşı olması, • Projeni ..

13.11.2022 3570 Oku

İş Yemekleri ve Davetlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çalışma hayatımızın içinde yemek yemek çoğu zaman hızlıca geçiştirilen öğünlerden ibaret olsa da kimi zaman başlı başına bir serem ..

17.01.2023 3539 Oku

Formu Doldurun Biz Arayalım