Blog


Kredisiz Nasıl Ev Alınır?

Kredisiz Nasıl Ev Alınır?

Ülkemizde pek çok insanın ortak hayali ev sahibi olmak. Her sene artan kira ödemeleri olmadan, dilediği gibi dekore edebileceği, ileride çocuklarına bırakabileceği bir eve sahip olmayı kim istemez ki? Fakat yine çok sayıda kişinin ev hayali ile aralarında aşılması zor bir engel bulunuyor: maddi sıkıntılar. Zorlayıcı hayat koşullarıyla mücadele ederken aynı zamanda ev parası biriktirmek çok çok uzun zaman alabiliyor. Bir ömür beklemek istemeyenlerse çareyi bankalarda arıyorlar. Peki bankalar istedikleri çözümü sunabiliyor mu?

Ev almak için bir bankaya başvurmak ve kredi çekmek birçok sorunu beraberinde getiriyor. Öncelikle isteyen herkesin istediği miktarda kredi çekebilmesi mümkün değil. Kendi kârını düşünen bankalar kredi talep edenlerin finansal geçmişlerini inceleyerek kredi notlarını ve alabilecekleri üst limiti belirliyor. Bu işlem nedeniyle dar gelirli kişilerin kredi çekebilmesi mümkün olmuyor.

Kredi talebi kabul edilip parasını teslim alanlar içinse başka bir zorlu süreç başlıyor. Yüksek faiz oranlarıyla baş etmek zorunda kalanlar aldıkları paranın çok daha fazlasını geri ödemek durumunda kalıyorlar. Örneğin bir kişi bu yazını yazıldığı tarihlerde konut kredisi için talep edilen %1,5-2 arası bir faiz oranıyla 120 ay vadeli 300 bin TL’lik bir kredi çekmiş olsun. Bu kişi vadesinin sonunda bankaya 600 bin TL’nin üzerinde bir para ödemek zorunda kalacaktır. Yani bir ev parası kendine bir ev parası da bankaya.

Ayrıca faizin oranından bağımsız olarak dinimiz tarafından caiz görülmediği, yasaklandığı Kur’an-ı Kerim’de açıkça yer almaktadır. Bakara Suresi’nin 275. ayetinde, “Halbuki Allah alım satımı helâl, faizi ise haram kılmıştır.” buyrulmaktadır. Bu haksız kazanç yönteminin maddi – manevi sakıncaları hem kutsal kitabımızda hem de Peygamber Efendimizin sünnetinde yer alır.

Öyleyse kenarda birikmişi olmayan biri için borçlanmadan, kredi çekmeden ev almak hep bir hayal olarak mı kalacak? Elbette hayır. Faizsiz, kredisiz, peşinat derdi olmadan, kefil peşinde koşmaya gerek kalmadan ev almak mümkün. Özgün iş modeliyle tasarruf finansmanının güvenilir ismi İMECE, katılımcılarından faiz, peşinat ya da kefil talep etmiyor. Tamamen katılımcının sahip olduğu maddi koşullara göre oluşturulan ödeme planı ile en erken teslim tarihi belirleniyor ve katılımcılar hiçbir gecikme yaşamadan tasarruflarına kavuşuyorlar.

Finansal imeceleşme sistemini etkili ve dürüst şekilde uygulayan İMECE, katılımcılarından aldığı ödemeleri “Dayanışma ve Emanet Havuzu”nda bir araya getiriyor. Kişiler ister 3T sistemi ile teslim tarihini baştan belirliyor, isterlerse kuraya girerek şanslarını deneyebiliyorlar. Kura tercih edilirse en geç teslim tarihi kurasız durumda belirlenen teslim tarihi oluyor.

Havuzda biriken paralara gerçek bir emanet gözüyle bakan İMECE, katılımcı işlemleri haricinde hiçbir şekilde bu havuza müdahale etmiyor. Yani bu tasarrufları kullanarak bir finansal girişimde bulunmuyor, başka bankalarda işletip nemalandırmıyor. İMECE faizi hiçbir işlemine dahil etmiyor.

Taksit ödemelerinde çeşitli zorluklar yaşayan katılımcılarına bankaların yaptığı gibi hemen ağır yaptırımlara başvurmuyor. Ödemelerin gecikmesi durumunda taraflar için en uygun ödeme planı devreye giriyor. İMECE tüm katılımcılarının tasarruflarına bir emanet olarak yaklaştığından herkesin hakkını gözetmeye azami özen gösteriyor.

Finansal dayanışmanın güvenli adresi olan İMECE’ye maddi gücü ne olursa olsun herkes başvurabiliyor. İMECE sayesinde isteyen herkes bankaların ağır dayatmalarına mecbur kalmadan, kredi ve faiz batağına saplanmadan ev sahibi olabiliyor.

1526 Tasarruf, 16.02.2023

En Çok Okunanlar
İMECE Nedir ?

İmece, bir köy ya da köy topluluğunda işlerin gönüllü ya da zorunlu olarak el birliğiyle yapılması anlamına gelir. Köyün bir sorunu gide ..

20.10.2022 16399 Oku

8 Adımda Tasarruf Etmek

Tasarruf etmek kulağa hoş gelse de iş uygulamaya geldiğinde birçoğumuz zorlanırız. Para harcamak, canımızın istediğini satın almak, isted ..

16.02.2023 2251 Oku

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

ALT GELİR GRUBU BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin; • T.C. vatandaşı olması, • Projeni ..

13.11.2022 2074 Oku

İMECE MÜSİAD EXPO 2022'de Yerini Aldı!

Bir Anadolu geleneği olan imece anlayışını, finansal dayanışmaya dönüştüren ve müşterilerine ‘faizsiz, peşinatsız, kefilsiz tasarruf ..

14.11.2022 1991 Oku

Finansal İmeceleşme Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Bu sistemi tercih edenler, istediği şehirden, istediği ev, araç ya da iş yerini avantajlı bir şekilde satın alabiliyor. Hangi evi ya da aracı ..

01.11.2022 1974 Oku

Sağlıklı Yaşam Detoksları İçin Özel Tarifler

Detoks yöntemleri genel olarak hızlı zayıflama için tercih edilse de sağlıklı kalmak ve metabolizmayı desteklemek için de vazgeçilmezler ar ..

12.12.2022 1953 Oku

Tasarrufun Yeni Merkezi İMECE İlk Şubesiyle Esenyurt'ta!

Faizsiz tasarruf ve dayanışma sistemine yeni bir soluk getiren İMECE Tasarruf Finansman A.Ş. Türkiye'de ve İstanbul’daki ilk şubesini Ese ..

14.11.2022 1918 Oku

Formu Doldurun Biz Arayalım