Anasayfa - Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

1- Nasıl Alınacak?

Bankalara kredi faizi ve diğer masraflarla 2 katından fazla bedel ödenmez. Ekstra borç alınmaz. İhtiyaçlar
ucuza mal olur.

2- İMECE Sistemi nedir?

Tasarruflarını ortak bir havuzda biriktirerek daha sonra bunlar ile dilediği kişiden dilediği ev, araç veya iş yerini almak isteyen birden fazla müşterinin imece usulü ile birbirlerine emanet-borç vererek ihtiyaçlarını giderdikleri finansal imeceleşme, yardımlaşma ve dayanışma sistemidir. Bu sistemde müşteriler öncelikle tasarruf etmekte daha sonra bu tasarrufları ev, araç ve iş yeri satın alabilmektedir. Borçlanmaya değil, tasarruf etmeye ve yardımlaşmaya dayalı bir yöntemdir.

3- İMECE Sistemi ile ev almanın avantajları nedir?

İMECE Sistemi’nden faydalanan müşteriler bu dayanışma ve yardımlaşma ağının bir parçası olarak normal şartlarda çok uzun bir sürede alabilecekleri bir eve çok daha kısa sürede kavuşur. Müşteriler tarafından ödenen taksitler tasarruf fon havuzunda birikir. Sırası gelen kişinin bu imece usulüyle birikmiş hesaptan planlanan katılım tutarı mülk sahibine ödenir ve istediği eve sahip olur. Bu şekilde faiz ödemekten kurtulur ve kendi evini bütçesine göre belirlediği uygun ödeme planı ile taksit öder gibi satın alır.

4- İMECE’nin konut kredisi veya diğer ev alma yöntemlerinden farkı nedir?

İMECE Tasarruf, müşterileri için maksimum fayda ilkesini benimser. Mevcut ekonomik sistem içerisinde ihtiyaçların en kolay şekilde karşılanabilmesi için yardımlaşma ve dayanışmayı ön planda tutar; alıcıların sırtına yük olan faiz, peşinat, kefil ve diğer ağır bedeller olmadan konut almayı kolaylaştırır. Ödeme planları son derece anlaşılır ve şeffaf bir şekilde oluşturulur. Süreç hakkında kafanızda hiçbir soru işareti kalmaz ve ödemelerinizi kendi ekonomik durumunuza göre düzenlersiniz.

5- İMECE ile hangi ihtiyaçlarımı karşılayabilirim?

İMECE Tasarruf, yasal mevzuata uygun olarak konut, araç ve iş yeri almak isteyenler için tasarruf finans hizmeti sağlamaktadır. İMECE’nin finansal imeceleşme sistemi ile faiz ödemeden, kefil peşinde koşmadan ve peşinat ödeme zorunluluğu olmadan hayalinizdeki evi, arabayı ya da iş yerini bütçenize uygun ödeme koşullarıyla hızlı ve kolayca satın alabilirsiniz.

6- İMECE Sisteminin güvencesi nedir?

İMECE Sisteminde tüm süreç tam bir şeffaflık ile sürdürülür. Süreç, müşterilerimizle birlikte baştan sona planlanarak Proje Tasarruf Planı ile güvence altına alınır. Sırası gelen müşterimize tasarruf fon havuzundan yapacağımız tahsisat diğer müşterilerimizin ödemeleriyle sağlanacağından İMECE tarafından belirlenen teminat miktarı ile sisteme dahil olan herkesin hakkı korunur.  Ayrıca bir risk unsuru oluşmaması için tasarruf havuzunda biriken ödemeleri farklı işlerde kullanmamayı temel ve kesin bir prensip olarak kabul eder. İMECE, hesap verebilir ve hesap sorulabilir olmayı, tüm kamu ve ilgili bağımsız dış denetim otoritelerinin denetimine açık olmayı taahhüt eder.

7- İMECE Sisteminden herkes faydalanabilir mi?

İMECE’nin temelinde sosyoekonomik durumu ne olursa olsun herkesin güzel bir yaşam sürmesi gerektiği inancı yatar. Dayanışma ve yardımlaşmayı merkeze alan İMECE’nin kapısı herkese açıktır. 18 yaşından büyük tüm bireyler ve tüzel kişiler İMECE’nin sunduğu hizmetlerden faydalanabilir. Ayrıca İMECE Sisteminden yararlanabilmek için Türk vatandaşı olmak da şart değildir. Hangi ülkenin vatandaşı olursanız olun İMECE’nin faizsiz tasarruf modeli ile Türkiye’den ev, araç, iş yeri satın alabilirsiniz.

8- Peşinatsız veya kefilsiz nasıl ev sahibi olabilirim?

İMECE Sistemine katılarak peşinat ödeme ya da kefil gösterme zorunluluğu olmadan bütçenize uygun taksitlerle ev sahibi olabilirsiniz. Elbette peşinat ödemeyi de tercih edebilir ve böylece tasarrufunuza daha erken kavuşabilirsiniz.

9- Ödemelerimi nasıl belirleyebilirim?

İMECE, müşterilerinin maddi durumları ile hedefleri arasında en uygun planı oluşturmak için gelişmiş yazılım altyapısını kullanır. Kişiler mevcut ve gelecek gelirleri ile hedefledikleri toplam tutar ve taksit sayısı sisteme girilerek olabilecek en hızlı tahsisat tarihini içeren seçenekler belirlenir. Müşterilerimiz, isterlerse tutar, taksit ve tahsisat tarihlerinde değişikliklere giderek kendilerine en uygun seçeneği baştan belirleyebilirler.

10- Organizasyon Ücreti Nedir?

Masrafların karşılanması ve sistemin geliştirilebilmesi için İMECE, müşterilerinden organizasyon ücreti talep eder. Bu bedel, alınması planlanan ürün maliyetinin %7 ile %12 arasında değişmektedir. Elde edilen bu kârla masraflar karşılanır ve müşterilere daha iyi imkanlar sunma adına sistemin daha da güçlendirilmesi için kullanılır.

11- Tahsisat tarihinden önce proje tutarını değiştirebilir miyim?

Her zaman proje tutarını değiştirmeniz mümkündür. Ancak, proje tutarı ve ödeme planınıza göre tahsisat tarihiniz değişeceğinden, yeni bir ödeme planı oluşturmanız gerekecektir.

12- Taksit ödemelerimi hangi hesaba yapacağım?

Ödemelerinizi “Banka Hesap Numaralarımız” sayfamızda bulunan banka hesaplarına yapabilirsiniz. Açıklama kısmında müşteri numarası, ad-soyad, taksit sayısını belirtmeniz gerekmektedir.

13- Hangi evi/aracı/iş yerini alacağıma ben mi karar veriyorum?

Elbette. Alacağınız gayrimenkul ya da aracı tamamen sizin tercihiniz belirliyor. Gerekli inceleme çalışmalarını yaptıktan ve nihai kararınızı verdikten sonra bizden tahsisat talebinde bulunuyor ve hayalinize kavuşuyorsunuz.

14- Projemi istediğim zaman iptal edebilir ve ödediğim miktarı geri alabilir miyim?

Tasarruf döneminizin sonuna kadar cayma hakkına sahipsiniz. Bu durumda o tarihe kadar yaptığınız toplam ödeme tarafınıza iade edilir. Eğer iptal talebinizi ilk 14 gün içerisinde yaparsanız ödediğiniz organizasyon ücreti de yine size teslim edilir.

15- Ödeme yapmakta zorlanıyorum, taksitlerimi dondurma talebinde bulunabilir miyim?

Tahsisat tarihinden önce  taksit dondurma talep edebilirsiniz. Bu durumda almak istediğiniz ev, araç ya da iş yerinize kavuşma tarihiniz dondurduğunuz süre kadar uzayacaktır.