Güvenlik İçin 10 Altın İpucu

 1. Antivirüs Programı
 2. Kişisel Firewall (Ateş Duvarı) Programı
 3. E-posta Güvenliği
 4. İşletim Sistemi
 5. Bilgisayarınızın Fiziki Güvenliği
 6. Şifre Kullanımı
 7. Phishing (E-Posta ile Bilgi Sızdırma) ve Casus Programlar gibi Yaygın Tehditlere Karşı Sanal Klavye
 8. Kişiselleştirilebilir Güvenlik Ayarları
 9. Genel Kullanım Kuralları
 10. Önemli Uyarı
1- Antivirüs Programı

İnterneti güvenli bir biçimde kullanmanız için bilgisayarınızda en az bir adet lisanslı antivirüs ve / veya casus programlara karşı "anti-spyware" programı yüklü olmalıdır. Bu programın içinde yer alan virüs tanımlamalarını düzenli olarak güncellemeli, haftada en az bir kez tüm sisteminizi virüs taramasından geçirmelisiniz. İnternet üzerindeki ve lisanssız yazılımlardaki tehditlerden koruna bilmek için; bilgisayarınıza girebilecek casus programların yakalanmasında virüs taramaları çok önemli bir rol oynar.

2- Kişisel Firewall (Ateş Duvarı) Programı

Kişisel Firewall (Ateş Duvarı) programları, bilgisayarınıza yönelik ağ trafiğini denetleme özelliğine sahiptir. Bu denetleme sayesinde, internet üzerinden gelen ve bilgisayarınıza zarar verebilecek virüs/trojan/casus programların bilgisayarınıza yüklenmesine engel olabilirsiniz.

3- E-Posta Güvenliği

Tanımadığınız kişilerden gelen (özellikle ilişiğinde dosya bulunan) e-postaları açmamalı; kurumumuzdan gelmiş gibi görünüp, size şifre / kullanıcı kodu / finansal bilgi / hesap numarası / kredi kartı ya da banka kartı numarası soran ya da kişisel bilgilerinizi güncellemenizi isteyen e-postaları asla dikkate almayın. Bankanız olarak sizden hiçbir şekilde e-posta yoluyla bilgi güncelleme ya da şifre işlemleri isteğinde bulunmayacağımızı hatırlatırız. Bu tip sahte e-postalarda yer alan adres uzantılarını açmayarak, istenen bilgileri kesinlikle doldurmayarak ve bize en kısa süre içerisinde bizi konu hakkında bilgilendirerek, siz müşterilerimizi olası dolandırıcılık eylemlerine karşı korumamıza yardımcı olabilirsiniz.

4- İşletim Sistemi

Windows piyasada en yaygın olarak kullanılan işletim sistemidir. İşletim sisteminiz ne olursa olsun, tıpkı antivirüs programlarında olduğu gibi, işletim sistemlerinin de düzenli olarak (sonradan keşfedilen güvenlik boşluklarını gidermek amacıyla) güncellenmesi gerekir. Lütfen bu güncellemeleri düzenli olarak yapmaya özen gösteriniz.

5- Bilgisayarınızın Fiziki Güvenliği

İnternet Şubesi için kullandığınız bilgisayarınızın güvenliği çok önemlidir. İnternet Şubesini kullanırken bilgisayarınızın başından kalkmamalı, bilgisayarınızı kullanan başka kişiler varsa, bu kişilerin güvenlik için azami dikkati gösterdiğinden emin olmalısınız. İnternet bağlantınızın kesilmesi durumunda İnternet Şubesi ekranınızı kapatmadan bilgisayarın başından kalkmayınız.

6- Şifre Kullanımı

İnternet Şubesi şifrenizi belirlerken doğum yılınız gibi kolay tahmin edilebilecek bir rakam birleşimi yaratmamanız, ve şifrenizi düzenli olarak değiştirmeniz güvenliğiniz için gereklidir. Bu şifrenizin, diğer kurumlarla şifrelerinizle aynı olmamasına da ayrıca özen göstermelisiniz. Şifrenizi ve kullanıcı kodunuzu bilgisayarınıza ya da fiziki ortamda başka bir yere yazmamalı, cüzdanınızda taşımamalı, kimse ile paylaşmamalı, ve kurumumuzun sizi bu şifre ve kullanıcı kodu ile tanıdığını unutmamalısınız.

7- Phishing (E-Posta ile Bilgi Sızdırma) ve Casus Programlar gibi Yaygın Tehditlere Karşı Sanal Klavye

İnternet Şubesi müşterileri için en yaygın güvenlik tehditleri sahte e-postalardan gelen şifre ve bilgi güncelleme istekleri ve kullanıcı farkına varamadan bilgisayarına yerleşen casus programlardan kaynaklanmaktadır. Bu programlardan bazıları, örneğin ‘keyloggers', klavye üzerinde kullanılan her tuş hareketini aynı sırayla kopyalayıp sonrasında casus kullanıcılara iletme fonksiyonuna sahiptir.

Bu tehditlere karşı daha etkin koruma sağlayabilmek adına önlem olarak kullanıcılarımıza sanal klavye fonksiyonunu sunmaktayız. Kullanıcılarımızın e-posta güvenliği konusunda bilinçlenmeleri ve antivirüs / kişisel Firewall (Ateş Duvarı) programlarının da yardımıyla bu tehditler büyük ölçüde kontrol edilebilir düzeye inmiştir.

8- Kişiselleştirilebilir Güvenlik Ayarları

İnternet Şubesi hizmetimizde kişiselleştirilebilir güvenlik ayarları bölümü bulunmaktadır. Bu ayarları kendi istekleriniz ve alışkanlıklarınız doğrultusunda tanımlayarak dilerseniz internet bankacılığına bağlanabileceğiniz yerleri (ör: sadece evdeki bilgisayarınız) ve zaman dilimlerini (ör: sadece akşamları) kısıtlayabilirsiniz. Tüm bu uygulamalara "Güvenlik Ayarları" menüsünden ulaşabilirsiniz.

9- Genel Kullanım Kuralları
 • Bilgisayarınızda lisanslı programlar kullanın.
 • İnternetten indirdiğiniz ya da bilgisayarınıza yüklemek istediğiniz programları mutlaka virüs kontrolünden geçirin.
 • İnternet Şubesi kullanımızı en güvenli şekilde sonlandırmak için, ekran penceresini X ile kapatmak yerine "Güvenli Çıkış" butonunu kullanın.
 • Cihazınızın uygulama marketi (Google Play, App Store, Huawei AppGallery vb.) dışındaki ortamlardan uygulama indirmeyin. Kurumumuz, uygulama marketi dışındaki ortamlarda uygulama sunmamaktadır.
 • Kurumumuz tarafından kullanılan uygulama linkleri sizi cihazınızın uygulama marketine yönlendirir. Uygulama marketi dışındaki ortamlardan doğrudan cihazınıza yüklenen uygulamalar üzerinden kişisel bilgilerinizi girmeyin
 • Cihaz ayarlarınızda bulunan “market dışı uygulamaların yüklenmesi” seçeneğinin işaretli olmadığından emin olun.
 • Banka hareketlerinizi düzenli olarak kontrol edin.
 • Kaynağını bilmediğiniz programları bilgisayarınıza yüklemeyin, ‘.exe' uzantılı programlara özellikle dikkat edin.
 • imecetasarruf.com sayfamızda düzenli olarak güncellenen güvenlik uyarılarını takip edin.
 • İnternet erişiminizi ADSL ile sağlıyorsanız, interneti kullanmadığınız zamanlarda bağlantınızı kapatın.
 • İnternet Şubesi hizmetimizden yararlanmaya başlamadan önce, tarayıcınızın sağ alt köşesinde bir adet kilit ya da anahtar ikonunun bulunmasına dikkat edin. Şüphelendiğiniz bir durum olursa ikonun üzerine tıklayarak, sertifikanın Kurumumuz adına düzenlendiğinden emin olun.
 • İnternet Şubesi işlemlerinizi, güvenliğinden emin olmadığınız, herkesin kullanımına açık bilgisayarlardan yapmayın.
 • Bilmediğiniz kişi ya da kurumlardan gönderilen e-postaların içerisindeki adres uzantılarına tıklamayın, mesaj ekindeki dosyaları bilgisayarınıza yüklemeyin.
 • Erişmek istediğiniz internet sayfasının adresini tarayıcınızın adres satırına kendiniz yazın.
 • Şüpheli gördüğünüz durumlar için 444 1 999 İmece Tasarruf Finansman Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak İnternet Destek Ekibimiz ile bağlantıya geçebilirsiniz.
10- Önemli Uyarı

Hesaplarınızda size ait olmayan bir işlem ile karşılaşırsanız veya İnternet Şubesine girişte kullandığınız şifrelerinizin üçüncü şahıslarca öğrenildiğini düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden 444 1 999 nolu telefondan 4 ve 1 tuşlayarak İnternet Destek Hattımız ile görüşmenizi rica ederiz. Müşteri Temsilcilerimiz size gerekli desteği sağlayacaklardır.

Hesabınız ile ilgili kayıtlar yasalar ile belirlenmiş süreler içerisinde saklanmaktadır.