Blog


Finansal İmeceleşme Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Finansal İmeceleşme Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Bu sistemi tercih edenler, istediği şehirden, istediği ev, araç ya da iş yerini avantajlı bir şekilde satın alabiliyor. Hangi evi ya da aracı kimden alacağına, toplam ödeyeceği tutara, araç için 60 ay, ev için 120 aya kadar taksit sayısına kendi karar veriyor. Ev veya arabanın maliyetinin %7’si ila %12’si arasında değişen bir organizasyon ücreti ödüyor. Kişiler tercih ettikleri yönteme göre, günü veya sırası geldiğinde ev ya da araçlarına ulaşabiliyor. Birlikteliğin yarattığı güç, imkan ve avantajlar sayesinde kişiler, bireysel birikimlerine nazaran çok daha kısa sürede ev ya da araç sahibi olabiliyor. Diğer kişilerin haklarını teminat altına almak için toplam taksit vadesine uygun olarak teslim edilen evlere ipotek, araçlara ise rehin konuyor. Bu tedbir, kişinin tüm ödemeleri bitince kaldırılıyor.

SİSTEMİN FAİZ AÇISINDAN DURUMU

İMECE Sisteminin en önemli hedefi insanımızı faiz ve diğer haksız yüklerden kurtarmaktır. İMECE, dayanışmanın gücüyle büyüyen, hakkaniyete uygun bir satın alma modeli sunmaktadır.
Bu nedenle inanç ve değerlerimize uygunluk, işimize faiz karıştırmamak en titizlendiğimiz konuların başında gelmektedir.
Bununla ilgili, işinin ehli ilahiyatçıların görüş ve içtihatlarına başvurulmakta; sistem onların uygun gördüğü usul ve esaslara göre işletilmektedir.
İlahiyatçılarımız bu modelin İslam’ın çizdiği sınırlar dâhilinde hayırlı ve faydalı olduğu konusunda görüş bildirmektedirler.

2703 Finansal İmeceleşme, Genel, 01.11.2022

En Çok Okunanlar
İMECE Nedir ?

İmece, bir köy ya da köy topluluğunda işlerin gönüllü ya da zorunlu olarak el birliğiyle yapılması anlamına gelir. Köyün bir sorunu gide ..

20.10.2022 28894 Oku

8 Adımda Tasarruf Etmek

Tasarruf etmek kulağa hoş gelse de iş uygulamaya geldiğinde birçoğumuz zorlanırız. Para harcamak, canımızın istediğini satın almak, isted ..

16.02.2023 12570 Oku

Orkide Bakımında Püf Noktalar Nelerdir?

Orkideler, hem zarif görünüşleri hem de yıl boyunca çiçekli kalan yapıları sayesinde her daim ev ve ofislerimizin vazgeçilmez bitkileri aras ..

14.11.2022 8626 Oku

Dünya Mutfağında Bugün 'Fransa'

Fransız mutfağı, köklü ve prestijli tarifleriyle dünya mutfakları arasındaki öncülerden biri. Orta Çağ’a dek uzanan geçmişi, ünlü ş ..

14.11.2022 5288 Oku

Glutensiz Beslenmeye Nasıl Başlanır?

Gluteni tamamen hayatımızdan çıkarmak sanıldığı kadar zor değil. Ancak bunun için sağlıklı ve düzenli bir beslenme planı oluşturmak ş ..

14.11.2022 3645 Oku

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

ALT GELİR GRUBU BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin; • T.C. vatandaşı olması, • Projeni ..

13.11.2022 3570 Oku

İş Yemekleri ve Davetlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çalışma hayatımızın içinde yemek yemek çoğu zaman hızlıca geçiştirilen öğünlerden ibaret olsa da kimi zaman başlı başına bir serem ..

17.01.2023 3538 Oku

Formu Doldurun Biz Arayalım